Způsoby přípravy bylin

Macerát
Připravuje se vyluhováním drog ve studené vodě, zpravidla po dobu 6 - 8 hodin. Je to vhodný způsob zejména pro slizovité drogy (např. sléz, proskurník, lněné semeno).

Nálev
Připravuje se přelitím drog právě vroucí vodou a jejich vyluhováním ponejvíce po dobu 15 minut. Je to nejpoužívanější způsob pro většinu květů, listů a natí.

Odvar
Droga se vaří ve vodě po dobu 1 - 5 minut. Užívá se zvláště u kořenů, plodů a kůr.

Tinktury
Připravují se nejčastěji macerací drogy lihem. U běžných drog je poměr 1 váhový díl drogy na 5 váhových dílů lihu. Líh s drogou se nalije do tmavé nádoby a denně se protřepává. Po minimálně týdenní maceraci (optimální doba je 14 dní) se výluh scedí a nechá se 24 hodin v chladu vyčeřit. Čirý roztok se slije, zbytek se zfiltruje, oba výluhy s smísí a doplní lihem na původní množství.

Extrakty
Extrakty jsou zahuštěné výtažky z rostlin. Extrakčním médiem může být např. voda, líh, propylenglykol, glycerin. Mohou být tekuté nebo suché získané odparem.

Sirupy
Jedná se o koncentrované roztoky cukru s přídavkem bylinného extraktu či cukrem zahuštěné vodní výluhy z bylin.

Léčivá vína
Do révového či ovocného vína se přidává čerstvá nebo sušená bylina.

Rostlinné oleje
Čerstvé nebo sušené byliny se nakládají nejčastěji do slunečnicového nebo olivového oleje.

Masti
Extrakty z léčivých rostlin jsou často zapravovány do nejrůznějších masťových základů, v lidovém léčitelství zejména do vepřového sádla.